
Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Jennifer Simon
Used 13+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate is a ratio that compares 2 different_______________________________.
fractions
units
numerators
denominators
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A
B
C
D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________________________.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
CC1 Chapter 2 Review
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Statistics Practice Quiz
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
SBAC Test Prep - Week #2
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimals Test - All Operations
Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
Conversions Remediation 21-22
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Big Idea Chapter 3 Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
