Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 4

Unit 4

6th Grade

14 Qs

UPSR PAPER 1 : exercise 3

UPSR PAPER 1 : exercise 3

6th Grade

20 Qs

VP Inv. 3 and 4 - Maywood

VP Inv. 3 and 4 - Maywood

6th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Integers Quiz

Multiplying and Dividing Integers Quiz

6th - 7th Grade

20 Qs

Equations

Equations

5th - 8th Grade

20 Qs

Matematika kelas 6

Matematika kelas 6

1st - 12th Grade

15 Qs

Volume Practice

Volume Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Thousandths

Thousandths

4th - 6th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

Jennifer Simon

Used 13+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate is a ratio that compares 2 different_______________________________.

fractions

units

numerators

denominators

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.

numerator
bottom number
fraction
denominator

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________________________.

miles per hour
apples to oranges
girls to boys
teachers to students

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

60.8 hours per mile
547.2 miles per hour
56 miles per hour
60.8 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08
$25
$12
$12.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?