Decimal Word Probs( +, -, x, /)

Decimal Word Probs( +, -, x, /)

Assessment

Assessment

Created by

Erik Thompson

Mathematics

6th Grade

4 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Anders bought 4 dobros for $335.89 each. How much did he spend?

2.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Phoffman made $490.87 last week. He had to pay his manager $154.99. How much money did Bont make?

3.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

A piece of wood is 12.56 feet long. If it is cut into 4 sections, how long will section be?

4.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

A pizza costs $6.88. If 3 pizzas are bought, and a $2.00 tip is left, How much is the bill?

5.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Frederico went to the movie theater. His ticket was $7.25. He bought a soda for $5.50, candy for $2.75, and popcorn for $7.85. He paid with a $50 bill. How much money did he have left?

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A roll of yarn is 25 ft. Molly Rose is doing an art project and needs pieces of yarn measuring 1.25 feet. How many 1.25 ft. pieces can she make out of 1 roll of yarn?

7.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Lee McGowan gets paid $22.50 for mowing a lawn. He buys a hat for $17.68. How much money does he have left?

8.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Arlen is selling his bobbleheads for $6.25 each. If he sells 4 bobbleheads, how much money will he make?

9.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Devol makes $12.25 an hour giving cello lessons. Last week he worked 15 hours. How much money did he make?

10.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Jerry went to a concert with his friends. The ticket was $22.75. He spent $45.67 on food and beverages. How much money did Jerry spend at the show?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Similar Resources on Quizizz

 3 Part 1 Practice Test

10 questions

3 Part 1 Practice Test

assessment

6th - 8th Grade

Lesson 18 Understand Solutions to Equations

9 questions

Lesson 18 Understand Solutions to Equations

assessment

6th Grade

Katie's Quiz

12 questions

Katie's Quiz

assessment

6th Grade

6th Grade FSA Review pt 1

15 questions

6th Grade FSA Review pt 1

assessment

6th Grade

Math6 Unit 2 Test Review (K12-Summit Math6)

10 questions

Math6 Unit 2 Test Review (K12-Summit Math6)

assessment

6th Grade

9D Conversions

11 questions

9D Conversions

assessment

6th Grade

Multiplication Division Area and Perimeter

12 questions

Multiplication Division Area and Perimeter

assessment

3rd Grade - University

Popular Resources on Quizizz

Marshmallow Farming

7 questions

Marshmallow Farming

assessment

2nd - 4th Grade

STAAR Reading Review

12 questions

STAAR Reading Review

assessment

4th - 7th Grade

Mastering STAAR Reading Strategies

10 questions

Mastering STAAR Reading Strategies

interactive video

1st - 5th Grade

April Fools Day Trivia

12 questions

April Fools Day Trivia

assessment

7th - 8th Grade

Day 1: 3rd Grade Reading STAAR Review

15 questions

Day 1: 3rd Grade Reading STAAR Review

assessment

3rd Grade

2018 STAAR Revising and Editing

15 questions

2018 STAAR Revising and Editing

assessment

4th Grade

STAAR reading review

13 questions

STAAR reading review

assessment

4th - 5th Grade

STAAR SURVIVOR- Reading Vocabulary Review

19 questions

STAAR SURVIVOR- Reading Vocabulary Review

lesson

6th - 8th Grade