MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

LINEAR INEQUALITIES APPLICATTIONS

LINEAR INEQUALITIES APPLICATTIONS

6th - 7th Grade

11 Qs

Checkpoint 7.PFA.4.e

Checkpoint 7.PFA.4.e

7th Grade

10 Qs

Solving Inequalities

Solving Inequalities

6th - 8th Grade

14 Qs

Building Equations

Building Equations

7th Grade

6 Qs

Category 2 Day #5

Category 2 Day #5

7th Grade

15 Qs

Real Life Inequalities

Real Life Inequalities

7th Grade

15 Qs

Match Inequality Word Problem

Match Inequality Word Problem

7th Grade - University

14 Qs

Inequalities - Solution Set

Inequalities - Solution Set

6th - 7th Grade

10 Qs

MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 7.NS.A.1B

+1

Standards-aligned

Created by

Zehra Alaca

Used 206+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

At 2pm, the temperature was 15 degrees. By midnight, the temperature dropped by 30 degrees. What is the temperature at midnight?
45 degrees
-45 degrees
15 degrees
-15 degrees

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mrs. Weber needs 5/8 yard of ribbon for each of the decorative pillows she is making. What is the total number of yards of ribbon she needs to make 16 pillows?

12

10

16⅝

10⅝

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

$57.46

$8.50

$19.50

$24.70

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

José paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?

$12.50

$188

$168

$11.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The total distance a snail travels in feet, y, is directly proportional to the number of minutes

the snail travels, x.

2 feet per minute

0.5 foot per minute

3 feet per minute

0.3 foot per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Lawrence’s father gave him 200 baseball cards. Each week, Lawrence purchases 25 baseball cards to add to his collection.


Which inequality can be used to find w, the number of weeks after starting his collection when Lawrence will have more than 750 baseball cards in his collection?

200w + 25 < 750

25w + 200 < 750

200w + 25 > 750

25w + 200 > 750

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which number line represents the solution to the inequality −7x − 13 ≥ 8?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?