Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing decimals

Dividing decimals

Dividing decimals

Dividing decimals

Divide Decimals by two-digit divisors

Divide Decimals by two-digit divisors

Dividing decimals

Dividing decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A florist sells 12 roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41

$2.49

$2.40

$2.08

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

36.8 ÷ 2

18.4
184
18.04
1.84

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

1.875 ÷ 5 =

.375
3.75
32.5
37.5

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13
$0.21
$0.25
$2.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?

$8.98
$9.95
$53.70
$65.70

Tags

CCSS.6.NS.B.3