
End of Year 5th Grade Math Review

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+27
Standards-aligned
Used 456+ times
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
0.555
Tags
CCSS.5.NBT.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
273/1000
Tags
CCSS.4.NF.C.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Madison buys a 5 pound package of M&M's for $12.50. What is the unit price for ONE pound of M&M's?
$7.25/lb.
.$025/lb
$2.50/lb
$0.75/lb
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.NBT.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
0.53 x 6.4 =
0.3392
3.392
33.92
339.2
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the volume of this shape?
72 units3
27 units3
1.5 units2
27 units2
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
168 ft2
168 in3
168 ft3
168 in2
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
30 questions
Multiplication and Division

Quiz
•
4th - 5th Grade
30 questions
Equivalent Fractions

Quiz
•
3rd - 5th Grade
40 questions
5th Grade Multiplying Fractions Unit Review

Quiz
•
5th - 6th Grade
35 questions
Multiplying & Dividing Fractions and Mixed Numbers

Quiz
•
5th - 7th Grade
35 questions
Everyday Math Unit 4 5th grade

Quiz
•
5th Grade
40 questions
Multiplying Whole Numbers by Fractions

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Math Facts (Basic Skills)

Quiz
•
4th - 8th Grade
30 questions
5th grade math end of year review

Quiz
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Volume of Rectangular Prism

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping 8/5/24

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Number Words Challenge

Quiz
•
1st - 5th Grade
22 questions
Place Value 5th Grade

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
Place Value to Millions

Quiz
•
2nd - 5th Grade