Multiplying and Dividing Decimal Numbers

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

KUIZ MATEMATIK UAR TAHAP 1 (MINGGU 21)

KUIZ MATEMATIK UAR TAHAP 1 (MINGGU 21)

1st - 12th Grade

10 Qs

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

6th Grade

10 Qs

Math Challenge

Math Challenge

6th - 8th Grade

12 Qs

Balok kelas 6

Balok kelas 6

6th Grade

14 Qs

OpenUp 6th Math 1.18 Practice Problems and Vocab

OpenUp 6th Math 1.18 Practice Problems and Vocab

6th Grade

12 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

DATA HANDLING 6

DATA HANDLING 6

6th Grade

10 Qs

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.B.7

+2

Standards-aligned

Used 141+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50
$8.50
$10.50
$105.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month.  How many miles did Sarah jog in total?

110 miles
105.6 miles
88.16 miles
26.8 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box contains 7 books, each weighing 2.5kg. Work out the total weight of the box. 

17.5
175 kg
17.5 kg 
1.75 kg

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria wants to go to the movies with her friends. Each ticket is $9.50. How much would 5 tickets cost?

$47
$9.50
$47.50
$5.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tickets to the school football game are $2.25. How much would 10 tickets cost?

$22.50
$50.00
$20.00
$22.50

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A class of 23 students bought flowers for their teacher for $44.85. If they divide the cost equally, how much should each student pay?

$1.95
$1.59
$2.11
$1.21

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A construction company paid $3,792.40 for 76 cases of nails. What is is the cost of one case of nails.

$50.00
$49.90
$52.90
$45.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?