Solving Equations- Word Problems

Solving Equations- Word Problems

8th - 9th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Word Problem Equations

Solving Word Problem Equations

8th - 9th Grade

16 Qs

Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

8th - 9th Grade

16 Qs

Solving Word Problems Equations Lessons

Solving Word Problems Equations Lessons

8th - 9th Grade

16 Qs

Distributive Property Real World Problems Solving Equations

Distributive Property Real World Problems Solving Equations

6th - 9th Grade

20 Qs

Review Solving Equations

Review Solving Equations

8th - 9th Grade

13 Qs

Springboard Activity 2 Review

Springboard Activity 2 Review

9th Grade

15 Qs

Break Even Word Problems

Break Even Word Problems

9th Grade - University

20 Qs

Solving Equations Word Problem

Solving Equations Word Problem

8th - 9th Grade

16 Qs

Solving Equations- Word Problems

Solving Equations- Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, 7.EE.B.4A, 2.OA.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

John Getz

Used 833+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1. We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sell our Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?
What is the expression for cost?
4000+5
4000x + 5
5x + 4000
4000x + 5x

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1. We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?  What is the expression for revenue?
12x
4000x + 5x + 12x
12
12x + 5

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1. We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?
571.42
572
570. 63
571

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Brian and Amy invest $2700 to start a hair cutting business. Each hair cut costs them $1.50 (supplies). They charge their customer $15 for each cut.


How many hair cuts until they breakeven?

200 hair cuts

22 hair cuts

2700 hair cuts

15

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

At a local ballpark a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.


How many tickets must be sold to break even.

1000 tickets

10,000 tickets

600 tickets

660 tickets

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

At a local concert hall, the owner charges $7 per ticket. The owner must pay his band $1200. Every customer receives a brochure that costs the owner $2 for each person.


How many people must attend for him to breakeven?

240 people

170 people

600 people

133 people

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
5 + x = 29
-5 - 4x = -29
5x = 29
29 - 5 = -4x

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?