6.3E Multiply and Divide Rational Numbers
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Laura Crispin
Used 47+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If you paid $3.95 for a 5-lb bag of potatoes, what is the cost per pound?
$0.39
$0.40
$0.79
$19.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The table below shows the cost of several of the best selling items at the Mountaineer Goodie Shop. How much would 6 blueberry muffins cost?
$4.50
$8.24
$8.34
$9.54
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Spencer took $21 with him to the mall. At the music store he spent 2/3 of his money on a DVD. He spent 1/4 of what he had left on a drink. How much money did Spencer have left after he bought the drink?
$5.25
$1.75
$14
$7
Tags
CCSS.7.NS.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A youth group collected $582.25 for charity during the 8.5 hours they collected at the local supermarket. What was the average amount they collected per hour?
$66.58
$67.45
$68.50
$72.25
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The table shows the fraction of a hardware store's total sales in three categories. Pat was responsible for 2/5 of the outdoor grill sales. What fraction of the total sales does this represent?
1/20
1/10
1/8
3/40
Tags
CCSS.5.NF.B.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At lunch, 3 1/4 small pizzas were equally divided among 4 people. One person eats 1/4 of what he was given. How much of a whole pizza did that person eat?
13/64
13/34
13/16
3/4
Tags
CCSS.6.NS.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is half of the area of the rectangle shown below?
24 1/6 yd2
27 3/8 yd2
54 3/4 yd2
60 yd2
Tags
CCSS.5.NF.B.4B
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jack's car averages 31.5 miles on the highway per gallon. If his fuel tank holds 13.2 gallons and it is 3/4 full, then how far can he travel on the highway on his tank of gas?
17.6 miles
9.9 miles
311.85 miles
554.40 miles
Tags
CCSS.7.EE.B.3
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The table shows Anna's last four recorded times in her 100-meter freestyle event. What is the average of these times?
67.25 s
269 s
67.205 s
66.93 s
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Similar Resources on Wayground
10 questions
Problem Solving Contest
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
6.EE.9 Independent and Dependent Variables
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Volume of shapes
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Expressions, Equations, and Inequalities Review (March Madness)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Latihan soal KSN matematika SD
Quiz
•
5th - 12th Grade
14 questions
Integers 1
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mental math Competition - Math Week (5-6)
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
FBE Mathematics Number and Numeration: Practice 1
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
