6.3E Multiply and Divide Rational Numbers

6.3E Multiply and Divide Rational Numbers

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Fun Time! (Basic Questions)

Fun Time! (Basic Questions)

6th Grade

10 Qs

Common Fraction Conversions

Common Fraction Conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

5th - 6th Grade

10 Qs

Mixed Bag II Grade 4

Mixed Bag II Grade 4

4th - 6th Grade

10 Qs

Say hello to my little friend!

Say hello to my little friend!

5th - 6th Grade

10 Qs

Solving Circle Problems

Solving Circle Problems

1st - 9th Grade

10 Qs

De verzameling van de gehele getallen: Z

De verzameling van de gehele getallen: Z

6th - 8th Grade

14 Qs

6.3E Multiply and Divide Rational Numbers

6.3E Multiply and Divide Rational Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Laura Crispin

Used 47+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you paid $3.95 for a 5-lb bag of potatoes, what is the cost per pound?

$0.39

$0.40

$0.79

$19.75

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The table below shows the cost of several of the best selling items at the Mountaineer Goodie Shop. How much would 6 blueberry muffins cost?

$4.50

$8.24

$8.34

$9.54

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Spencer took $21 with him to the mall. At the music store he spent 2/3 of his money on a DVD. He spent 1/4 of what he had left on a drink. How much money did Spencer have left after he bought the drink?

$5.25

$1.75

$14

$7

Tags

CCSS.7.NS.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A youth group collected $582.25 for charity during the 8.5 hours they collected at the local supermarket. What was the average amount they collected per hour?

$66.58

$67.45

$68.50

$72.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the fraction of a hardware store's total sales in three categories. Pat was responsible for 2/5 of the outdoor grill sales. What fraction of the total sales does this represent?

1/20

1/10

1/8

3/40

Tags

CCSS.5.NF.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

At lunch, 3 1/4 small pizzas were equally divided among 4 people. One person eats 1/4 of what he was given. How much of a whole pizza did that person eat?

13/64

13/34

13/16

3/4

Tags

CCSS.6.NS.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is half of the area of the rectangle shown below?

24 1/6 yd2

27 3/8 yd2

54 3/4 yd2

60 yd2

Tags

CCSS.5.NF.B.4B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jack's car averages 31.5 miles on the highway per gallon. If his fuel tank holds 13.2 gallons and it is 3/4 full, then how far can he travel on the highway on his tank of gas?

17.6 miles

9.9 miles

311.85 miles

554.40 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.3

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The table shows Anna's last four recorded times in her 100-meter freestyle event. What is the average of these times?

67.25 s

269 s

67.205 s

66.93 s

Tags

CCSS.6.NS.B.3