Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Assessment

Created by

Tammy West

Mathematics

6th Grade

4 plays

Easy

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE

10 sec • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

3.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

4.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

5.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

6.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

7.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

8.

MULTIPLE CHOICE

20 sec • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.

How many pieces are there per ounce?

9.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?

10.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Similar Resources on Quizizz

Unit Rates

14 questions

Unit Rates

assessment

6th Grade

Unit Rate

15 questions

Unit Rate

assessment

6th Grade - University

6th Grade Milestone - Unit Rates

15 questions

6th Grade Milestone - Unit Rates

assessment

6th Grade

7.RP.1 Unit rate

15 questions

7.RP.1 Unit rate

assessment

6th - 7th Grade

Rates Practice

15 questions

Rates Practice

assessment

6th Grade

Double Number Lines

14 questions

Double Number Lines

assessment

6th Grade

Rates & Unit Rates

10 questions

Rates & Unit Rates

assessment

6th Grade

Proportions

10 questions

Proportions

assessment

6th - 8th Grade

Popular Resources on Quizizz

STAAR reading review

13 questions

STAAR reading review

assessment

4th - 5th Grade

7th STAAR Reading Review

16 questions

7th STAAR Reading Review

assessment

7th Grade

STAAR Reading Review

12 questions

STAAR Reading Review

assessment

4th - 7th Grade

STAAR reading vocabulary

14 questions

STAAR reading vocabulary

assessment

4th - 5th Grade

STAAR Reading Review

10 questions

STAAR Reading Review

assessment

3rd - 5th Grade

Reading STAAR Review

17 questions

Reading STAAR Review

assessment

4th Grade

7th grade STAAR Reading Review

24 questions

7th grade STAAR Reading Review

assessment

7th Grade

Revising and Editing

14 questions

Revising and Editing

assessment

4th Grade