Chapter 3 Consumer Arithmetics Formative Revision Quiz

Chapter 3 Consumer Arithmetics Formative Revision Quiz

9th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz Day 4 Topic 3

Quiz Day 4 Topic 3

9th Grade

10 Qs

แบบทดสอบปลายภาค 1 ม.3

แบบทดสอบปลายภาค 1 ม.3

9th Grade

15 Qs

PLAYING WITH NUMBERS

PLAYING WITH NUMBERS

KG - University

10 Qs

Training „Satz des Pythagoras“

Training „Satz des Pythagoras“

8th - 9th Grade

14 Qs

ATS MATHS Y9 M2

ATS MATHS Y9 M2

9th Grade

12 Qs

Quiz # 13 Topic 10 and 11

Quiz # 13 Topic 10 and 11

9th Grade

10 Qs

Toán lớp 3_3a1.tuần 25

Toán lớp 3_3a1.tuần 25

3rd Grade - University

10 Qs

Friday Review Quiz - PAT questions Roots Powers Rational #s

Friday Review Quiz - PAT questions Roots Powers Rational #s

9th Grade

14 Qs

Chapter 3 Consumer Arithmetics Formative Revision Quiz

Chapter 3 Consumer Arithmetics Formative Revision Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Luis Mardones

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ahmad sells cars to pay for his university tuition fees. He is paid a basic wage of $150 a week as well as 2% commission on sales made. Find his income for the week, if in one week he sells cars to the value of:

i) $8000 ii) $21 500

i) $340 ii) $570

i) $320 ii) $680

i) $610 ii) $780

i) $310 ii) $580

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Between innebandy competitions, Carl has a casual job from 4:00 pm till 5:30 pm Monday to Friday.

He also works from 9 am till 12:30 pm on Saturdays.

Find his weekly income if his casual rate is $9.80 per hour Monday to Friday, and $14.70 an hour on Saturdays.

$ 612.12

$ 124.95

$ 325.95

$ 431.15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

During one week Jade worked 35 hours at the normal rate of €12.60 per hour. She also worked 6 hours overtime: 4 at ‘time-and-a-half’ and 2 at ‘double-time’.

How much did she earn?

€357

€567

€845

€746

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Calculate Tea’s holiday allowance if she is given 17 % of four weeks salary and she earns €860 per fortnight.

€ 461

€ 261

€ 301

€ 361

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A lawn fertiliser comes in three sizes: 20 kg (for $11.60), 50 kg (for $24.80) and 110 kg (for $56.60).

Which size is the best buy?

110 kg

50 kg

20 kg

none of the above

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Eau de Kiran aftershave can be purchased at 240 ml for $1.70, 660 ml for $3.75, or 1 L for $6.25.

Which buy represents the best value?

240 ml

660 ml

1 Litre

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Felix bought a car with a marked price of €3000. He paid a deposit of €100 and 36 monthly payments of €136.20.

a) How much did he pay?

b) How much more than the marked price did he pay?

a) €5003.20 b) €2003.20

a) €6003.20 b) €3003.20

a) €5503.20 b) €2503.20

a) €4003.20 b) €1003.20

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?