6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

I Can Ratios 2

I Can Ratios 2

6th Grade

10 Qs

5th Grade Review Game

5th Grade Review Game

5th - 6th Grade

14 Qs

Word Problems: Mixed Numbers & Fractions Challenge

Word Problems: Mixed Numbers & Fractions Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Scale Up Cookie Recipe

Scale Up Cookie Recipe

6th - 9th Grade

7 Qs

M6 IM Unit 2 review

M6 IM Unit 2 review

6th Grade

16 Qs

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (B)

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (B)

6th Grade - University

7 Qs

Oct 2022 Test Prep

Oct 2022 Test Prep

4th - 6th Grade

9 Qs

4th Grade Mixed Numbers & Fraction Multiplication Quiz

4th Grade Mixed Numbers & Fraction Multiplication Quiz

4th Grade - University

10 Qs

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade IM Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Noemi Lay

Used 867+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Select all that are true:

The ratio of ice cream to candy is 3 to 4.

The ratio of candy to cupcake is 4:1.

The ratio of candy to ice cream is 4 to 1.

There are 4 candies to every cupcake.

There are 2 ice creams for every candy.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 10:8.

5:4

8:10

20:16

12:10

9:7

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A mixture of orange paint contains 3 teaspoons of red paint and 7 teaspoons of yellow paint. To make the same shade of orange paint using 35 teaspoons of yellow paint, how much red paint would you need? Hint: Draw a double number line diagram to help if needed.

12 teaspoons

15 teaspoons

18 teaspoons

26 teaspoons

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Lin rode her skateboard 3 miles in 9 minutes. She rode at a constant speed. How long did it take her to go 1 mile. Hint: Draw a table.

1 minute

2 minutes

3 minutes

4 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Lin rode her skateboard 3 miles in 9 minutes. She rode at a constant speed. How far did she go if she only went for 1 minute. Hint: Draw a table.

1/3

1/9

0.5

3

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

3 fair tickets cost $24. At this rate, what is the cost per ticket?

$5

$6

$7

$8

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

2 chip bags cost $24. At this rate, how much do 1 chip bag cost?

$12

$24

$16

$18

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?