Ratio, Rate and Unit Rate

Ratio, Rate and Unit Rate

Assessment

Assessment

Created by

Cynthia Slaton

Mathematics

7th Grade

2 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

When are ratios useful? Choose the best answer.

2.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?

3.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.

4.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

5.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?

6.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?

7.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

8.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Which ratio is written incorrectly?

9.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

There are three different types of ratios?

10.

MULTIPLE CHOICE

20 sec • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3:4

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Similar Resources on Quizizz

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

20 questions

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

assessment

7th Grade - University

Ratio and Unit Rate

23 questions

Ratio and Unit Rate

assessment

5th - 7th Grade

Ratios and Unit Rate

20 questions

Ratios and Unit Rate

assessment

7th Grade

Ratio Review

20 questions

Ratio Review

assessment

6th - 7th Grade

RATIOS INTRO

20 questions

RATIOS INTRO

assessment

6th - 7th Grade

writing ratios

20 questions

writing ratios

assessment

7th Grade

Introduction to Ratios

20 questions

Introduction to Ratios

assessment

6th - 8th Grade

Unit Rate/ Proportions

21 questions

Unit Rate/ Proportions

assessment

6th - 8th Grade

Popular Resources on Quizizz

STAAR reading review

13 questions

STAAR reading review

assessment

4th - 5th Grade

7th STAAR Reading Review

16 questions

7th STAAR Reading Review

assessment

7th Grade

STAAR Reading Review

12 questions

STAAR Reading Review

assessment

4th - 7th Grade

STAAR reading vocabulary

14 questions

STAAR reading vocabulary

assessment

4th - 5th Grade

STAAR Reading Review

10 questions

STAAR Reading Review

assessment

3rd - 5th Grade

Reading STAAR Review

17 questions

Reading STAAR Review

assessment

4th Grade

7th grade STAAR Reading Review

24 questions

7th grade STAAR Reading Review

assessment

7th Grade

Revising and Editing

14 questions

Revising and Editing

assessment

4th Grade