Better Buy

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
David DiMola
Used 1K+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Daniel spent $2.00 for 20 pieces of gum. Jude spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Daniel
Matt
Jude
William
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Oreos $3.00 for 15 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 12.5 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
They're equal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Doritos $3.45 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.43 for 9 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Coca-Cola $1.30 for 1 L
or
Pepsi $2.50 for 2 L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.40 for 15 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It costs $8.22 for 6 candy bars; How much does 1 cost?
$2.74
$1.37
$1.73
$76.0
Tags
CCSS.6.NS.B.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $42.50 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8.50 per pound
$8 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Compare Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Compare Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Compare Rates in Context

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Compare Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Comparing Costs and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratios, Unit Rate, Better Buy

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Better Buy Unit Rate Whole Number

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade