Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.3, 7.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Julie Kieliszewski

Used 327+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 9 dollars for 3 cans of tuna

$9 per can

$3 per can

$27 per can

$0.30 per can

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: $36 for 6 movie tickets

$36 per ticket

$0.16 per ticket

$6 per ticket

$216 per ticket

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: we drove 420 miles in 6 hours

7 miles per hour

6 miles per hour

0.014 mile per hour

420 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: $13 for 4 books

$0.30 per book

$3.25 per book

$52 per book

$13 per book

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: He mowed 5 yards for $35

$35 per yard

$0.14 per yard

$5 per yard

$7 per yard

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 7 calculators cost $190

$27.14 per calculator

$190 per calculator

$7 per calculator

$0.037 per calculator

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 7 inches of snow in 6 hours

7 inches per hour

0.857 inch per hour

1.17 inch per hour

6 inches per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?