Unit Rate - Let's Make a Deal

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Used 57+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Sargento Cheese Slices $2.50 for 10 slices
Velveeta Cheese Slices $3.24 for 12 slices
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Oreos $3.00 for 12 ounces
Chips Ahoy $2.55 for 15 ounces
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Doritos $4.40 for 8 ounces
Cheetos $2.24 for 8 ounces
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Sarah Lee Turkey $6.58 for 2 pounds
Butterball Turkey $11.16 for 3 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Coca-Cola $2.30 fo 1.25 liters
Pepsi $2.50 for 2 liters
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Cheerios $3.68 for 16 ounces
Apple Jacks $2.89 for 17 ounces
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Kidney beans $1.18 for 2 pounds
Lima beans $2.13 for 3 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Measurement Conversions Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Unit Rates and Better Buy

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Proportional Relationships: Ratio Tables

Quiz
•
7th Grade
14 questions
7th grade Review:Ratio and Proportional Reasoning

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate Best buy

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade