
Unit Rate
Assessment
•
Brook Heard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
2 plays
•
Easy
+4
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
2.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
3.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
4.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
5.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
What was the price PER gallon?
Tags
6.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
7.
MULTIPLE CHOICE
20 sec • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
Tags
8.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
9.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
10.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
Unit Rates
•
6th - 8th Grade
Week 2.4 : Ratios & Rates
•
6th Grade
معدلات الوحدة
•
6th Grade
Ratios and Unit Rates
•
6th Grade
Unit Rates
•
6th Grade
7th Grade Unit Rate Practice
•
7th Grade
Rate and Unit Rate
•
6th Grade
Rate and Unit Rate
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
STAAR reading review
•
4th - 5th Grade
7th STAAR Reading Review
•
7th Grade
STAAR Reading Review
•
4th - 7th Grade
STAAR reading vocabulary
•
4th - 5th Grade
Brain Teasers
•
KG - University
STAAR Reading Review
•
3rd - 5th Grade
Reading STAAR Review
•
4th Grade
7th grade STAAR Reading Review
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
6th Grade Math STAAR Review
•
6th Grade
7th Math STAAR Review
•
7th Grade
Simple Probability
•
7th Grade
Dot Plots
•
6th Grade
Volume of rectangular prisms
•
6th Grade
Multiplication Facts
•
6th Grade
Math Review
•
7th Grade
multiplication facts
•
6th Grade