
rates
Assessment
•
Pam Fleming
•
Mathematics
•
6th Grade
•
4 plays
•
Easy
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
6.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
7.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
8.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
9.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
10.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
Rate and Unit Rate
•
6th Grade
Ratios, Rates, & Unit Rate
•
6th - 8th Grade
Unit Rates
•
6th Grade
Finding unit rates
•
6th Grade
Unit Rate and Measurement conversion
•
6th Grade
6th Grade Test
•
6th Grade
Unit Rates
•
6th Grade
Unit Rates
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
STAAR reading review
•
4th - 5th Grade
7th STAAR Reading Review
•
7th Grade
STAAR Reading Review
•
4th - 7th Grade
STAAR reading vocabulary
•
4th - 5th Grade
STAAR Reading Review
•
3rd - 5th Grade
Reading STAAR Review
•
4th Grade
7th grade STAAR Reading Review
•
7th Grade
Revising and Editing
•
4th Grade