
Warm-Up: Ratio/Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Elizabeth DeMarino
Used 59+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A basketball team has 5 forwards, 2 centers and 8 guards. Which is the ratio compares the number of guards to forwards
2:8
5:8
8:5
8:2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You earn $35 for washing 7 cars. How much do you earn for washing 4 cars?
$5
$20
$25
$8.75
$61.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You jog 2 kilometers in 12 minutes. At this rate, how long will it take you to complete a 5-kilometer race?
24 minutes
6 minutes
30 minutes
4.8 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Application of percentage (1)
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Reading a Clock
Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Envision Fraction Review
Quiz
•
4th Grade - University
16 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers with Common Denominators
Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
Quesiti simpatici
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
CLASS SIXTH
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Percentages (2nd Year GCSE PI task)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Daily Maths
Quiz
•
5th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
6 questions
FOREST Self-Discipline
Lesson
•
1st - 5th Grade
7 questions
Veteran's Day
Interactive video
•
3rd Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Integers, Opposites and Absolute Value
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring DNA Structure and Function
Interactive video
•
6th - 8th Grade
17 questions
Fractions, Decimals and Percents
Quiz
•
6th Grade
