Area of Parallelogram and Triangle

Area of Parallelogram and Triangle

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Perimeter, Area, & Volume Test

Perimeter, Area, & Volume Test

4th - 6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 7th Grade

13 Qs

01/26 GM: Module 5 Review

01/26 GM: Module 5 Review

6th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Semester 1 Review

Semester 1 Review

6th Grade

20 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

5th - 7th Grade

13 Qs

Area of Parallelogram and Triangle

Area of Parallelogram and Triangle

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
3.MD.C.7B, 6.RP.A.1, 6.NS.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Egan Kingston

Used 20+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Find the AREA of this figure.
160 square feet
160 feet
160
1600 feet

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Cooper used his ruler to measure the side of a square, as shown.
What is the area of the square?   
4 sq. in.
8 sq. in.
8 sq. in.
12 sq. in.
16 sq. in. 

Tags

CCSS.3.MD.C.7B

CCSS.4.MD.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Find the Area of this triangle
19.8 km2
37.8 km2
18.9 km2
35 km2

Tags

CCSS.6.G.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 88 students for 4 classes.
How many students per class?
22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Wendy spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 6 miles in 2 hours.  What is the unit rate?
3 miles/ 1 hour
6miles/1hour
1mile/3 hours
3 hours/1 mile

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?