Add, Subtract, Divide and Multiply

Add, Subtract, Divide and Multiply

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

7th 2-2 Unit Rates with Ratios and Fractions

7th 2-2 Unit Rates with Ratios and Fractions

7th Grade

15 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Proportions - Real world problems

Proportions - Real world problems

7th Grade

10 Qs

Math 7 EOY Review

Math 7 EOY Review

7th - 8th Grade

20 Qs

STAAR 1

STAAR 1

7th Grade

15 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Add, Subtract, Divide and Multiply

Add, Subtract, Divide and Multiply

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.2, 6.NS.B.3, 6.RP.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Noni Nyamu

Used 63+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ten years ago, you could buy a loaf of bread for $1.21.

Twenty years ago, you could buy a loaf of bread for $0.92.

What is the difference in prices?

$0.29

$1.71

$0.19

$2.13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

At a restaurant, a serving of chicken noodle soup is 3/4 cup. A serving of vegetable soup is 2/3 cup. The restaurant sold 20 servings of chicken noodle soup and 18 servings of vegetable soup. How many more cups of chicken noodle soup did they sell than cups of vegetable soup?

3 cups

11/12 cup

2 cups

1/6 cup

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Your dad is 73.5 inches tall. You are 2.5 inches shorter than your dad. Your mom is 3.25 inches shorter than you. How tall is your mom?

67.5 inches

67.75 inches

70.25 inches

71 inches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For 3 weeks, you earn $1.05 per day for doing work around the house. Your parents give you a $7.50 bonus. How much money do you have?

$10.65

$14.85

$81

$29.55

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You are making a fleece blanket. You buy 2.5 yards of fleece for $19.95.

How much does the fleece cost per yard?

$0.13

$7.98

$10

$49.88

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You brought 1.5 dozen bagels to school. A dozen bagels cost $5.98. You used a coupon that took $1.00 off of the total. How much did you pay for the bagels?

$9.97

$4.98

$7.97

$8.97

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 45 questions on your math exam. You answered 8/10 of them correctly. How many questions did you answer correctly?

44 1/5 questions

36 questions

9 questions

67 1/2 questions

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?