Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Easy
+4
Standards-aligned
Ronald Wiggins
Used 89+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$20 per hour
$16 per hour
$20.50 per hour
$25 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A salesman in the department store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
104 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag. How many pieces of candy are there in one ounce?
5 pieces per ounce
15 pieces per ounce
10 pieces per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
18 cars per day
19 cars per day
15 cars per day
10 cars per day
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Henry can write 3 chapters of his novel in 2 days? How many chapters can he write in one day?
6 chapters per day
1.5 chapters per day
4 chapters per day
4.5 chapters per day
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Big Ideas Math Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Georgia Milestone Review - Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Constant Rate of Change (CROC)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios and rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade