Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates Practice

Rates Practice

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Ronald Wiggins

Used 89+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$20 per hour

$16 per hour

$20.50 per hour

$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A salesman in the department store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

104 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag. How many pieces of candy are there in one ounce?

5 pieces per ounce

15 pieces per ounce

10 pieces per ounce

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

18 cars per day

19 cars per day

15 cars per day

10 cars per day

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Henry can write 3 chapters of his novel in 2 days? How many chapters can he write in one day?

6 chapters per day

1.5 chapters per day

4 chapters per day

4.5 chapters per day

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?