
Proportional Reasoning 2019
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
George McManus
Used 20+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Write an equation for this relationship.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Write the equation for the table given
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. How much is the unit rate per ounce? Round to the nearest cent.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Write an equation for this situation.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.
Quiz
•
1st Grade - University
16 questions
Promedios
Quiz
•
1st - 12th Grade
15 questions
Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
6. Sınıflar Tekrar Çalışması
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Equivalent Fraction
Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Absolute Value and Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Mastering Positive and Negative Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Números Enteros y Expresiones algebraicas PRIMERO
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
