Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Graphs and Tables

Graphs and Tables

7th Grade

15 Qs

Equations of Proportional Relationships

Equations of Proportional Relationships

7th Grade

16 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

16 Qs

Unit 2: Rates, C.O.P. and Scale Drawings

Unit 2: Rates, C.O.P. and Scale Drawings

7th - 8th Grade

19 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Unit 2

Unit 2

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships Y=Kx

Proportional Relationships Y=Kx

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
HSF-LE.A.1B, 8.EE.B.5, 7.RP.A.2

+7

Standards-aligned

Created by

Cassy Bourne

Used 4+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality?
3
4
2
1

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality?
15
5
75
25

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Media Image
Based on the constant of proportionality from the table, how much money would be earned if 5 phones were sold?
$43
$215
$210
$200

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
31
51
33
30

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
$28.54
$256.86
$50.73
$1027.44

Tags

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.
1,872 calories per serving
208 calories per serving
624 calories per serving
621 calories per serving

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality for this table?
$1/9 per hour
$9 per hour
$8 per hour

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?