Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th - 6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

13 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th - 8th Grade

10 Qs

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

5th Grade

11 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.3, 6.NS.B.3, 5.NBT.B.6

+4

Standards-aligned

Created by

Patricia Egan

Used 35+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 5 pounds of apples costs $8.95. What is the cost of one pound?

$2.78

$17.9

$1.80

$1.79

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?
$7.50
$8.50
$10.50
$105.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Celeste bought 4 meters of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?

$1.64

$14.28

$16.56

$165.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour. This week she worked 7 hours. How much did she earn this week?

$67.125

$67.12

$62.65

$68.00

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month.  How many miles did Sarah jog in total?
110 miles
105.6 miles
88.16 miles
26.8 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.3

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brian went to the movies with four of his friends and purchased tickets for everyone. The total cost of the tickets came to $42.50. How much did each ticket cost?

$10.00

$8.50

$12.00

$12.63

Tags

CCSS.6.NS.B.3