Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Patricia Egan
Used 35+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 5 pounds of apples costs $8.95. What is the cost of one pound?
$2.78
$17.9
$1.80
$1.79
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Celeste bought 4 meters of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?
$1.64
$14.28
$16.56
$165.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jackie earns $8.95 per hour. This week she worked 7 hours. How much did she earn this week?
$67.125
$67.12
$62.65
$68.00
Tags
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Brian went to the movies with four of his friends and purchased tickets for everyone. The total cost of the tickets came to $42.50. How much did each ticket cost?
$10.00
$8.50
$12.00
$12.63
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates in Tables

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade