Proportions Pre-Quiz Review

Proportions Pre-Quiz Review

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional vs Non Proportional

Proportional vs Non Proportional

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

10 Qs

Proportionality From A Graph WARM-UP

Proportionality From A Graph WARM-UP

6th - 8th Grade

11 Qs

Proportional Relationships and Equations

Proportional Relationships and Equations

6th - 7th Grade

10 Qs

Chapter 1 Ratios and Proportional Relationships

Chapter 1 Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

9 Qs

2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

6th Grade

10 Qs

Proportion Applications and Graphs

Proportion Applications and Graphs

6th Grade

10 Qs

Identifying Proportional Relationships (Graphs AND Tables)

Identifying Proportional Relationships (Graphs AND Tables)

6th - 7th Grade

10 Qs

Proportions Pre-Quiz Review

Proportions Pre-Quiz Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2A, 7.RP.A.2D, 7.RP.A.2B

+4

Standards-aligned

Created by

Mr. Stevens

Used 53+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose the fraction that is NOT proportional to 2/3.

4/6

6/9

9/12

16/24

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

True or False. A graphed line showing a proportional relationship MUST pass through the origin.

True

False

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the missing number to complete the proportion.

5

15

10

29

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 3 feet in one yard, how many feet are there in 15 yards?

5 feet

18 feet

45 feet

12 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Its costs $18.00 to buy 12 pairs of socks. What is the unit rate for each pair of socks?

$1.50 / pair of socks

$6.00 / pair of socks

$30.00 / pair of socks

$1.80 / pair of socks

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What ratio is missing from the proportional ratio table?

71 miles / 3 hours

82 miles / 3 hours

53 miles / 3 hours

63 miles / 3 hours

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which store offers the best deal?

Giant

Wegmans

They are equal

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

3

1

2

4

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

9.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Which graph matches the proportional ratio table?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2D