Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Module 1 Topic C Review

Module 1 Topic C Review

6th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Cynthia Slaton

Used 6+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mark can run four miles in 20 minutes. How many miles can he run in 10 minutes?

5 miles in 10 minutes

25 miles in 10 minutes

400 miles in 10 minutes

2 miles in 10 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A Chevy truck can go 80 miles on 4 gallons of gasoline. How many miles can it go on 5 gallons of gasoline?

20 miles

100 miles

64 miles

40 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A unit rate is

a comparison of two quantities using division

ratio of two quantities with different units

a rate with a denominator of 1.

a rate with a numerator of 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tiliyah works 4 hours a day and earns $6.50 per hour. At this rate, how much money will Tiliyah earn in a day?

$10.50

$16.25

$24.00

$26.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?
5/2 dollars per pound
2/5 dollars per pound
3 dollars per pound
2 dollars per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
10 houses per hour
4 houses per hour
3/13 houses per hour
13/3 houses per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?