5-5: Standard Form Word Problems

5-5: Standard Form Word Problems

7th - 8th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percent of a Number

Percent of a Number

6th - 8th Grade

10 Qs

Solving Remainder Problems with Quotient Fractions

Solving Remainder Problems with Quotient Fractions

5th Grade - University

10 Qs

Milestone Review 1

Milestone Review 1

7th Grade

8 Qs

Multiplication & Subtraction: Multi-Step Challenges for 3rd Graders

Multiplication & Subtraction: Multi-Step Challenges for 3rd Graders

3rd Grade - University

10 Qs

Exploring Like Terms & Distributive Property in Word Problems

Exploring Like Terms & Distributive Property in Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Number patterns / sequences

Number patterns / sequences

7th Grade

8 Qs

MATH 8- Equations in Standard Form (word problems)

MATH 8- Equations in Standard Form (word problems)

8th Grade

6 Qs

multiplications

multiplications

2nd Grade - Professional Development

11 Qs

5-5: Standard Form Word Problems

5-5: Standard Form Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Easy

CCSS
HSA.CED.A.2, 8.EE.C.8C, HSA.REI.D.10

+3

Standards-aligned

Created by

Mariele Miller

Used 22+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is Standard Form of a line?

y = mx + b

Ax + By = C

y − y1 = m(x − x1)

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.REI.D.10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Oranges cost $4 per pound and bananas cost $2 per pound. A customer spends $28.


If "x" is the oranges and "y" is the bananas, which equation models this?

2x + 4y = 28

4x + 2y = 28

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The same situation -- Oranges are $4 and bananas are $2 for a total of $28.


The equation is: 4x + 2y = 28


How many pounds of bananas can you buy if you purchased 3 pounds of oranges?

6 pounds

8 pounds

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

CCSS.HSA.REI.C.6

CCSS.HSA.SSE.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Hats are $10 each and gloves are $5 each. A customer spends a total of $30.


If "x" is the hats and "y" is the gloves, which equation models this?

10x + 5y = 30

5x + 10y = 30

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The same situation -- Hats are $10 each and gloves are $5 each for a total of $30.


The equation is: 10x + 5y = 30


How many hats can you buy if you got 2 sets of gloves?

2 hats

4 hats

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

CCSS.HSA.SSE.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Small bags of apples are $2 each and large bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.

If "x" is the number of bags of apples and "y" is the number of bags of oranges, which equation models this?

6x + 2y = 28

2x + 6y = 28

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The same situation -- Bags of apples are $2 each and bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.

The equation is: 2x + 6y = 28

How many bags of oranges can you buy if you buy 2 bags of apples?

4 bags

3 bags

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

CCSS.HSA.REI.C.6

CCSS.HSA.SSE.A.1