Marketing Management Study Guide EOPA (Pricing)

Marketing Management Study Guide EOPA (Pricing)

9th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 8 Sports & Entertainment Marketing Review Quiz

Chapter 8 Sports & Entertainment Marketing Review Quiz

9th - 12th Grade

17 Qs

Entrep - Business Plans

Entrep - Business Plans

12th Grade

20 Qs

IGCSE Business Studies Section 3: Marketing

IGCSE Business Studies Section 3: Marketing

11th Grade

25 Qs

Ch 4 The Marketing Mix: PRICE

Ch 4 The Marketing Mix: PRICE

9th Grade

15 Qs

the marketing mix

the marketing mix

8th - 10th Grade

21 Qs

Choosing a Pricing Strategy for Small Businesses

Choosing a Pricing Strategy for Small Businesses

12th Grade - University

17 Qs

Pricing Strategies

Pricing Strategies

12th Grade

15 Qs

Business Marketing

Business Marketing

11th Grade

20 Qs

Marketing Management Study Guide EOPA (Pricing)

Marketing Management Study Guide EOPA (Pricing)

Assessment

Quiz

Business, Other

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Shonvettia Murphy

Used 130+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marketers study the psychological significance of pricing because the price

Leads to value and quality perceptions to a customer

Helps suppliers know how much to charge a business for purchasing their product

Gives managers an opportunity to learn things about customers

Offers customers the ability to purchase a product

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Select the technique and example used in pricing products.


Technique:

Setting prices that end in either odd numbers to send a message of value or ending in positive numbers to send the message of high quality.


Example:

$19.99 – Value

$20 – High Quality

Odd-Even Pricing

Prestige Pricing

Multiple Unit Pricing

Bundle Pricing

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Select the technique and example used in pricing products.


Technique:

Setting higher than average prices to send a message to customers that the product has a status and is prestigious.


Example:

Sneakers of a particular brand that cost $180

Odd-Even Pricing

Prestige Pricing

Multiple Unit Pricing

Bundle Pricing

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Select the technique and example used in pricing products.


Technique:

Pricing multiple products together rather than by themselves to send a message of value and increase sales volume.


Example:

3 cookies for $1

Odd-Even Pricing

Prestige Pricing

Multiple Unit Pricing

Bundle Pricing

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Select the technique and example used in pricing products.


Technique:

Pricing several complementary products together for one price.


Example:

Pricing a video game console, accessories and 2 games all together for $160.

Odd-Even Pricing

Prestige Pricing

Multiple Unit Pricing

Bundle Pricing

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Select the technique and example used in pricing products.


Technique:

Pricing products lower than average in order to stimulate sales or just to get customers to come in and purchase not just the lower priced items, but other items as well.


Example:

Pricing a gallon of milk for $1 when normally it sells for $2.50

Promotional Pricing

Everyday Low Price (EDLP)

Pricing Lining

Bundle Pricing

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Select the technique and example used in pricing products.


Technique:

Charging a low price everyday without ever planning on discounting it in the future to provide consistent sales of that item over a period of time.


Example:

Charging the same price for eggs on a consistent basis. The eggs never go on sale nor are they ever discounted.

Promotional Pricing

Everyday Low Price (EDLP)

Pricing Lining

Bundle Pricing

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?