Rates and Proportions Review

Rates and Proportions Review

Assessment

Assessment

Created by

Allie Davis

Mathematics

6th Grade

4 plays

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3A

+3

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

3.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

Do the ratios form a proportion?

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x 

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Simplify the ratio of

20 to 25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

8.

MULTIPLE CHOICE

45 sec • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

9.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Media Image

Which proportion matches?

10.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Media Image

Which proportion matches?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?