STAAR 1

STAAR 1

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions - Real world problems

Proportions - Real world problems

7th Grade

10 Qs

Problem Solving With Proportions

Problem Solving With Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit 4 Wrap Up Test Review

Unit 4 Wrap Up Test Review

7th Grade

10 Qs

Percent proportion/error/change

Percent proportion/error/change

7th Grade

15 Qs

Proportion 5 - Word Problems/Setting a proportion

Proportion 5 - Word Problems/Setting a proportion

7th Grade

15 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Multiply and divide fraction word problems

Multiply and divide fraction word problems

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

STAAR 1

STAAR 1

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Noni Nyamu

Used 54+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ten years ago, you could buy a loaf of bread for $1.21.


Twenty years ago, you could buy a loaf of bread for $0.92.


What is the difference in prices?

$0.29

$0.19

$1.71

$2.13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Each week your parents give you $5.25 for doing chores. After saving your money for 12 weeks, you spend $13.45. How much money do you have left?

$2.30

$50.45

$49.55

$63

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Your dad is 73.5 inches tall. You are 2.5 inches shorter than your dad. Your mom is 3.25 inches shorter than you. How tall is your mom?

67.5 inches

70.25 inches

67.75 inches

71 inches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You are making a fleece blanket. You buy 2.5 yards of fleece for $19.95.


How much does the fleece cost per yard?

$0.13

$10

$7.98

$49.88

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 45 questions on your math exam. You answered 8/10 of them correctly. How many questions did you answer correctly?

44 1/5 questions

9 questions

36 questions

67 1/2 questions

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a restaurant, a serving of chicken noodle soup is 3/4 cup. A serving of vegetable soup is 2/3 cup. The restaurant sold 20 servings of chicken noodle soup and 18 servings of vegetable soup. How many more cups of chicken noodle soup did they sell than cups of vegetable soup?

3 cups

2 cups

11/12 cup

1/6 cup

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You brought 1.5 dozen bagels to school. A dozen bagels cost $5.98. You used a coupon that took $1.00 off of the total. How much did you pay for the bagels?

$9.97

$7.97

$4.98

$8.97

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?