Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Topic 5 Review

Math Topic 5 Review

6th Grade

10 Qs

Ratios Mid-Module Assessment

Ratios Mid-Module Assessment

6th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Decimals (word problems)

Multiply and Divide Decimals (word problems)

5th - 7th Grade

16 Qs

6th Grade Ratio Fun

6th Grade Ratio Fun

6th Grade

15 Qs

Rates Ratios and Proportions

Rates Ratios and Proportions

6th Grade - University

15 Qs

5-5 to 5-7 Review

5-5 to 5-7 Review

6th Grade

16 Qs

Ratios!!

Ratios!!

6th Grade

19 Qs

Calc Ratios and Rates

Calc Ratios and Rates

6th Grade - University

15 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 7.RP.A.2B

+2

Standards-aligned

Created by

Alyssa Nelson

Used 25+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?
12:9
9:20
9:12
803:804

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Sam and Megan share Skittles in a ratio 4:1. If there are 75 Skittles in a large bag, how many do they each get?
75 and 0
40 and 35

20 and 55

60 and 15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What are the three ways to write a ratio
2;3 , 2 to 3 , 2\3
2:3 , 2 to 3 , 2/3
2:3 , 2 too 3 , 2/3

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Kelly has 10 apps on her iPad. 5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games. What is the ratio of school apps to game apps?
5 to 2
3 to 5
5 to 10
5 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Cameron wants to enlarge a photo that is 4 inches wide and 6 inches tall.  How tall is the enlarged photo if it is 12 inches wide?
3 inches
18 inches
8 inches

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?