Entrepreneurship - Variable & Fixed Expenses

Entrepreneurship - Variable & Fixed Expenses

9th - 12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Financial Literacy Part 2 (Budgeting)

Financial Literacy Part 2 (Budgeting)

9th - 12th Grade

10 Qs

PF OBJ 2.04 - 2.05 Vocab

PF OBJ 2.04 - 2.05 Vocab

9th - 12th Grade

11 Qs

Enterpreneurship (DONE)

Enterpreneurship (DONE)

11th - 12th Grade

19 Qs

Ch1 Factors of Production

Ch1 Factors of Production

9th - 12th Grade

11 Qs

Mentalidad emprendedora

Mentalidad emprendedora

1st - 10th Grade

10 Qs

Scheduling & Digital Marketing Campaign

Scheduling & Digital Marketing Campaign

12th Grade - Professional Development

10 Qs

Penjualan Tunai

Penjualan Tunai

11th Grade

15 Qs

Entrepreneurship - Variable & Fixed Expenses

Entrepreneurship - Variable & Fixed Expenses

Assessment

Quiz

Life Skills

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Tanya Livingston

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Rent Payment
Fixed Expense
Variable Expense

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Gas to get to each of your customers around town.

Fixed Expense

Variable Expense

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Rosie spends $23 on parts to make 3 products. She sells each product for $16. What is Rosie's profit?

$7.00

$10.00

$23.00

$25.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mortgage payments are what type of expense?

Variable

Periodic

Fixed

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Rent payments are an example of what type of expense?

Periodic

Variable

Fixed

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What are Fixed Costs?

the amount of money needed to start a business

business costs, such as rent, that do not vary because of the amount of goods produced

costs that change depending upon the output

the point in a business when the profits are equal to costs

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If average variable cost is $10, and average selling price is $25, then what is contribution margin?

$35

$15

-$15

$40

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?