Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing and Scaling Unit Review

Comparing and Scaling Unit Review

7th Grade

21 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit 4A Ratios and Proportions Review

Unit 4A Ratios and Proportions Review

7th Grade

19 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th - 8th Grade

18 Qs

Ratio and Proportional Reasoning

Ratio and Proportional Reasoning

6th Grade - University

14 Qs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

Level 5 - Interpret Tables & Graphs

7th Grade

18 Qs

6.3E STAAR Questions

6.3E STAAR Questions

6th - 7th Grade

15 Qs

M3T3L2 Quiz

M3T3L2 Quiz

7th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 8.EE.B.5, 6.RP.A.3B

+11

Standards-aligned

Created by

Jesus Palacios Gomez

Used 197+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Does this graph represent a proportional relationship?  
No, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it intersects the y axis.
No, because it intersects the x axis.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Is the table proportional?
Yes
No

Tags

CCSS.8.EE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr Duran is a math teacher who earns 250.00 dollars a day for 8 hours of work.Which of the following is an equivalent rate.

250.00 for 5 1/2 hours of work.

Hold on , what's does it mean to have the same rate?

500.00 for 16 hours of work.

250.00 for 10 hours of work.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality?
$3
$4
$2
$9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price for each offer to determine which is the better buy –
Store A: 6 x-box games for $25
Store B: 8 x-box games for $33
Store A
Store B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs Estrada has 176 slices of bread in 8 loaves. If there are the same number of slices in each loaf, how many slices of bread are in 4 loaves?

110

88

173

100

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Eicher and her family ate dinner out. Their total bill was $ 52.16. If they are going to tip their server 20%, how much will their total bill be?
$60
$62.59
$72.16
$10.43

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?