Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Conversion Metric to Metric

Conversion Metric to Metric

7th Grade - University

20 Qs

OPERATION ON SET  & NETWORKS IN GRAPH THEORY

OPERATION ON SET & NETWORKS IN GRAPH THEORY

1st - 12th Grade

16 Qs

Quiz #1 (2nd Q) Math 7 Integers

Quiz #1 (2nd Q) Math 7 Integers

7th Grade

20 Qs

C1-C3 (FORM 1)

C1-C3 (FORM 1)

7th Grade

15 Qs

ORDER OF OPERATIONS REVIEW

ORDER OF OPERATIONS REVIEW

5th - 7th Grade

20 Qs

MIDTERM EXCERCISES

MIDTERM EXCERCISES

7th Grade

15 Qs

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

7th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 8.EE.B.5, 6.RP.A.3B

+11

Standards-aligned

Created by

Jesus Palacios Gomez

Used 202+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this graph represent a proportional relationship?  

No, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it intersects the y axis.
No, because it intersects the x axis.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the table proportional?

Yes
No

Tags

CCSS.8.EE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr Duran is a math teacher who earns 250.00 dollars a day for 8 hours of work.Which of the following is an equivalent rate.

250.00 for 5 1/2 hours of work.

Hold on , what's does it mean to have the same rate?

500.00 for 16 hours of work.

250.00 for 10 hours of work.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

$3
$4
$2
$9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price for each offer to determine which is the better buy –
Store A: 6 x-box games for $25
Store B: 8 x-box games for $33

Store A
Store B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs Estrada has 176 slices of bread in 8 loaves. If there are the same number of slices in each loaf, how many slices of bread are in 4 loaves?

110

88

173

100

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Eicher and her family ate dinner out. Their total bill was $ 52.16. If they are going to tip their server 20%, how much will their total bill be?

$60
$62.59
$72.16
$10.43

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?