Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th - 7th Grade

14 Qs

7th Grade STAAR Review Ratios, Rates, Proportions

7th Grade STAAR Review Ratios, Rates, Proportions

7th Grade

20 Qs

Rates Unit Rate Proportions Review

Rates Unit Rate Proportions Review

7th Grade - University

14 Qs

Week 4/15 - 4/21 Constant of Proportionality

Week 4/15 - 4/21 Constant of Proportionality

7th Grade

19 Qs

Operation Key Words

Operation Key Words

5th - 9th Grade

20 Qs

proportional reasoning

proportional reasoning

7th - 8th Grade

20 Qs

Review: Unit 2

Review: Unit 2

7th Grade

22 Qs

Unit 2 Mid-Unit Quiz Review

Unit 2 Mid-Unit Quiz Review

6th - 7th Grade

16 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.EE.B.6

+10

Standards-aligned

Created by

Jesus Palacios Gomez

Used 197+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Does this graph represent a proportional relationship?  
No, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it intersects the y axis.
No, because it intersects the x axis.

Tags

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Is the table proportional?
Yes
No

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr Duran is a math teacher who earns 250.00 dollars a day for 8 hours of work.Which of the following is an equivalent rate.

250.00 for 5 1/2 hours of work.

Hold on , what's does it mean to have the same rate?

500.00 for 16 hours of work.

250.00 for 10 hours of work.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality?
$3
$4
$2
$9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price for each offer to determine which is the better buy –
Store A: 6 x-box games for $25
Store B: 8 x-box games for $33
Store A
Store B

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs Estrada has 176 slices of bread in 8 loaves. If there are the same number of slices in each loaf, how many slices of bread are in 4 loaves?

110

88

173

100

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Eicher and her family ate dinner out. Their total bill was $ 52.16. If they are going to tip their server 20%, how much will their total bill be?
$60
$62.59
$72.16
$10.43

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?