Test Review: Ratios, Rates, Percents

Test Review: Ratios, Rates, Percents

5th - 9th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ch. 7 (Percents) Review

Ch. 7 (Percents) Review

Math Test

Math Test

Percent Practice

Percent Practice

Percent Practice

Percent Practice

Fraction/Decimal/Percent

Fraction/Decimal/Percent

Percents, Decimal, Fraction Conversions

Percents, Decimal, Fraction Conversions

Converting fractions to decimals/ decimals to fractions

Converting fractions to decimals/ decimals to fractions

Test Review: Ratios, Rates, Percents

Test Review: Ratios, Rates, Percents

Assessment

Quiz

5th - 9th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 4.NF.C.6

+1

Standards-aligned

Created by

Kelly Spring

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 5 to 4

25 to 20
10 to 12
4 to 5
15 to 8

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 12:20

20:12
2:3
3:5
3:10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3:4

12:14
6:8
4:3
20:15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following ratios are NOT equivalent to 20:24?

10:12
5:6
15:18
16:20

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a recipe, Brutus uses 4 cups of sugar for every 5 cups of flour. Which of the following show equivalent ratios for sugar to flour?

4/5=8/10 =12/15
4/5 = 5/6 = 6/7
4/5 = 3/4 = 2/3
4/5=8/15=16/45

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
20 to 25

1 to 5
2 to 5
3 to 5
4 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?