Problem Solving Review (multiplication)

Problem Solving Review (multiplication)

3rd - 4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 3 Module 1 Mid-Module Assessment

Grade 3 Module 1 Mid-Module Assessment

3rd Grade

15 Qs

Multiplying a Fraction by a Whole Number

Multiplying a Fraction by a Whole Number

4th Grade

10 Qs

Engage NY: Mod 1 Mid-Module Assessment

Engage NY: Mod 1 Mid-Module Assessment

2nd - 8th Grade

11 Qs

Simple Division Story Problems

Simple Division Story Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Distributive Property Quiz

Distributive Property Quiz

3rd - 4th Grade

7 Qs

Division Story Problems

Division Story Problems

3rd Grade

14 Qs

4.NBT.5 Multiplying Whole Numbers

4.NBT.5 Multiplying Whole Numbers

4th Grade

10 Qs

STAAR measurement problems

STAAR measurement problems

4th Grade

12 Qs

Problem Solving Review (multiplication)

Problem Solving Review (multiplication)

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Mandy Shuler

Used 7+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Francis was playing a trivia game. In the first round, she scored five points. In the second round, she scored five times as many points as the first round. In the last round, she lost twenty-two points. How many points did she gave at the end of the game?

8

22

25

30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bianca had three homework problems in each of her eight classes to complete by the end of the week. If she started the problems on Monday night, how many problems will she need to do each night so that she will have her homework completed by Friday morning?

4

6

24

3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Each mini skittle bag has 15 candies, and each candy has 6 calories. Brandon bought 2 bags of Skittles and ate the same amount of skittles for 3 days. How many calories did Brandon eat in a day?

15

180

60

90

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Pam would like to save $70 for a new game. At her job, she makes $5 and hour and she works 4 hours a week. After paying for her food and other expenses, she saves half of her income per week. How many weeks will it take her to buy the new game?

7

20

10

5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh's Sweet Shop baked 4 huge baking sheets of brownies. He split each baking sheet in to 6 sections. He charges his customers $4 per section. How much will it cost a customer to buy all the sections?

$24

$96

$82

$28

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For Halloween, Bianca scored one hundred four pieces of candy. She ate nineteen pieces the first night and then her sister and brother each gave her seven more pieces. How many pieces of candy does Bianca have now?

85

92

14

99

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For the school bake sale, Tony made four hundred cupcakes. While unloading the cupcakes from the car, two boxes with eight cupcakes each got smashed on the ground. How many good cupcakes did Tony have to take the the school bake sale?

16

416

384

392

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?