Compare Prices

Compare Prices

5th - 9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5年级数学:百分比的应用题(一)

5年级数学:百分比的应用题(一)

5th Grade

10 Qs

Fractions Percentages Decimal of Number

Fractions Percentages Decimal of Number

8th Grade

14 Qs

Định Lý Pytago

Định Lý Pytago

7th Grade

10 Qs

Plano cartesiano y Media aritmetica

Plano cartesiano y Media aritmetica

5th Grade

14 Qs

AULÃO

AULÃO

9th - 12th Grade

10 Qs

Maths quiz

Maths quiz

8th Grade

11 Qs

Form 2 Maths Kekal-circles

Form 2 Maths Kekal-circles

8th Grade

15 Qs

LATIHAN DIAGRAM LINGKARAN

LATIHAN DIAGRAM LINGKARAN

6th Grade

10 Qs

Compare Prices

Compare Prices

Assessment

Quiz

Mathematics, Life Skills

5th - 9th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

Standards-aligned

Created by

Kerry Melson

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better deal: A-18 ounces of Cheerios for $4.79 or B-14 ounces of Cheerios for $3.99?

B

A

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the cheaper price: A- $4.32 for 12 ounces of peanut butter or B- $5.58 for 18 ounces of peanut butter?

A

B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the best deal: A- Oreos at $3.49 for 16 ounces or B- Great Value sandwich cookies at $1.99 for 12 ounces?

A

B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which one is more expensive: A-$3.50 for 5 lbs of bananas B- $2.25 for 3.5 lbs of apples or C- $5.00 for 1 pint of strawberries?

A

B

C

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which one is less expensive: A- $6.55 for 4 lbs of broccoli B- $5.50 for 3.5 lbs of potatoes or C-$4.00 for 2.5 lbs of carrots?

A

B

C

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better deal A- 12 oz of Crest Toothpaste for $2.99 or B- 16 oz of Crest toothpaste for $3.49?

A

B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better deal: A- 16.5 oz of Coca Cola for $1.19 B- 24 oz of Coca Cola for $1.49 or C- 48 oz of Coca Cola for $2.75

A

B

C

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?