
Compare Prices
Quiz
•
Mathematics, Life Skills
•
5th - 9th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Kerry Melson
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the better deal: A-18 ounces of Cheerios for $4.79 or B-14 ounces of Cheerios for $3.99?
B
A
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the cheaper price: A- $4.32 for 12 ounces of peanut butter or B- $5.58 for 18 ounces of peanut butter?
A
B
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the best deal: A- Oreos at $3.49 for 16 ounces or B- Great Value sandwich cookies at $1.99 for 12 ounces?
A
B
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which one is more expensive: A-$3.50 for 5 lbs of bananas B- $2.25 for 3.5 lbs of apples or C- $5.00 for 1 pint of strawberries?
A
B
C
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which one is less expensive: A- $6.55 for 4 lbs of broccoli B- $5.50 for 3.5 lbs of potatoes or C-$4.00 for 2.5 lbs of carrots?
A
B
C
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the better deal A- 12 oz of Crest Toothpaste for $2.99 or B- 16 oz of Crest toothpaste for $3.49?
A
B
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the better deal: A- 16.5 oz of Coca Cola for $1.19 B- 24 oz of Coca Cola for $1.49 or C- 48 oz of Coca Cola for $2.75
A
B
C
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
sistema de numeração decimal
Quiz
•
1st - 6th Grade
11 questions
6 кл. – 1 – 4 До Събиране и изваждане на рационални числа
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adición y sustracción de Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
punto medio 2.
Quiz
•
7th Grade
10 questions
ASAL SAYILAR
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Fracciones
Quiz
•
8th Grade
14 questions
5.SINIF 1 ÜNİTE TEKRAR DENEME 2
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
5th Grade
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
3rd - 5th Grade
