In a manufacturing business, inventory that is ready for sale is called
TOPIC 8 ACCOUNTING FOR INVENTORIES

Quiz
•
Other
•
7th Grade
•
Medium

cikgu joyce
Used 679+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
raw materials inventory.
work in process inventory.
finished goods inventory.
store supplies inventory.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bud's Place recorded the following data:
Date Units Cost
1/1 Inventory 500 $2.40
1/8 Purchased 1,000 3.00
1/12 Sold 1,200
The weighted average unit cost of the inventory at January 31 is:
$2.40.
$2.70.
$2.80.
$3.402.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Beginning inventory plus the cost of goods purchased equals
cost of goods sold.
cost of goods available for sale.
net purchases.
total goods purchased.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cost of goods sold is computed from the following equation:
beginning inventory – cost of goods purchased + ending inventory.
sales – cost of goods purchased + beginning inventory – ending inventory.
sales + gross profit – ending inventory + beginning inventory.
beginning inventory + cost of goods purchased – ending inventory.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The LIFO inventory method assumes that the cost of the latest units purchased are
the last to be allocated to cost of goods sold.
the first to be allocated to ending inventory.
the first to be allocated to cost of goods sold.
not allocated to cost of goods sold or ending inventory.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A company purchased inventory as follows:
150 units at $6
350 units at $7
The average unit cost for inventory is
$6.00.
$6.50.
$6.70.
$7.00.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Elly Company uses a periodic inventory system. Details for the inventory account for the month of January, 2020 are as follows:
Units Per unit price Total
Balance, 1/1/20 200 $5.00 $1,000
Purchase, 1/15/20 100 5.30 530
Purchase, 1/28/20 100 5.50 550
An end of the month (1/31/20) inventory showed that 150 units were on hand. How many units did the company sell during January, 2020?
50
150
200
250
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
5 questions
QUARTER 3 QUIZ #3 - ELECTRICAL INSTALLATION AND MAINTENANCE

Quiz
•
7th Grade
10 questions
BASIC ACCOUNTING CUP-easy

Quiz
•
KG - Professional Dev...
11 questions
National 5 Bus Mgt Annual Report

Quiz
•
KG - University
15 questions
Practice (DEMAND & SUPPLY)

Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
P1

Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
TOPIC 2 BASIC ACCOUNTING CONCEPTS -TUTORIAL

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Supply chain management systems

Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Career Vocabulary

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Other
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
43 questions
LinkIt Test - 24-25_BM4_7th

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Informational Text Vocabulary

Quiz
•
7th - 8th Grade