6th-Week22BW-Thur

6th-Week22BW-Thur

6th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

yunani,s.pd

yunani,s.pd

6th Grade

10 Qs

Unit Rates- 8th period STEAM

Unit Rates- 8th period STEAM

6th - 8th Grade

10 Qs

MATEMATIKA 6B

MATEMATIKA 6B

6th Grade

10 Qs

координаты

координаты

6th Grade

10 Qs

Szorzás, bennfoglalás

Szorzás, bennfoglalás

4th - 6th Grade

10 Qs

LATIHAN PH

LATIHAN PH

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

9 Qs

L'eau sur Terre

L'eau sur Terre

6th Grade

10 Qs

6th-Week22BW-Thur

6th-Week22BW-Thur

Assessment

Quiz

Mathematics, Science

6th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.6, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Joshua Bogdon

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the person doing from 5 seconds to 10 seconds?

Walking 
Running
Standing Still 
Walking Fast

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the net force?

5000 N right
4000 N right
40 N left
4000 N left

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

How would you separate the ingredients of mixture Z?

Water
A magnet
A sieve
My hands

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2