Per unit opportunity cost

Per unit opportunity cost

12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 1 Prep Quizizz

Unit 1 Prep Quizizz

12th Grade

17 Qs

Absolute and Comparative Advantage

Absolute and Comparative Advantage

12th Grade - University

15 Qs

International Trade

International Trade

12th Grade - University

15 Qs

Economics Unit 1 Review

Economics Unit 1 Review

12th Grade

20 Qs

CA/AA Quiz

CA/AA Quiz

11th Grade - University

15 Qs

Absolute and Comparative Advantage

Absolute and Comparative Advantage

12th Grade - University

15 Qs

AP Macro Unit 1 Vocab #2

AP Macro Unit 1 Vocab #2

12th Grade

15 Qs

Intro to Economics

Intro to Economics

9th - 12th Grade

16 Qs

Per unit opportunity cost

Per unit opportunity cost

Assessment

Quiz

Social Studies

12th Grade

Medium

Created by

Alan Long

Used 21+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A firm operating at 'X' produces 70 whips and 60 saddles. It changes production to 'Y' producing 20 whips and 90 saddles. The opportunity cost of this production change is

20 whips

30 saddles

50 whips

60 saddles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Apple can make 1,000 iPhones or 600 iPads in their factory each day. What is the opportunity cost of making each iPhone?
3/5 iPad
3/5 iPhone
5/3 iPads
5/3 iPhones

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the opportunity cost of going from point D to point B?
6 carrots
6 apples
24 carrots
24 apples

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the opportunity cost of going from point C to point A?
16 apples
16 carrots
8 apples
8 carrots

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the opportunity cost of going from point A to point D?
28 apples
28 carrots
10 apples
10 carrots

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the opportunity cost of going from point D to point C?
2 carrots
2 apples
12 apples
12 carrots

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the opportunity cost of going from point A to point C?
8 apples
8 carrots
16 apples
16 carrots

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Social Studies