Support - Unit Rates (long division)

Support - Unit Rates (long division)

7th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

Math 7: 1.1 - Unit Rates Involving Ratios of Functions

7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rate Analysis

Rates and Unit Rate Analysis

7th Grade - University

10 Qs

Rate Tables and Equations

Rate Tables and Equations

6th Grade - University

10 Qs

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates from Word Problems

Unit Rates from Word Problems

5th - 8th Grade

8 Qs

Practicing Proportions with Word Problems

Practicing Proportions with Word Problems

6th - 7th Grade

8 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Unit Rates & Proportional Relationships Exit Slip

Unit Rates & Proportional Relationships Exit Slip

6th - 8th Grade

10 Qs

Support - Unit Rates (long division)

Support - Unit Rates (long division)

Assessment

Quiz

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Christy Crivelli

Used 1+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

408 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

102 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches per hour

1.5 inches per hour

5 inches per hour

2.8 inches per hour