Comparing Unit Rate/Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Rod Seale
Used 130+ times
FREE Resource
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The book store was selling 5 books for $27.25. Online you could buy 6 books for $32.16. Which had the lower Unit Price?
book store
online
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
At a comic book convention, vendor 1 was selling a set of 5 comics for $55.00. Vendor 2 was selling a set of 3 comics for $30.00. Which had the lower unit price & how much was it?
Vendor 2 at 10 dollars/1 comic
Vendor 1 at 10 dollars/1 comic
Vendor 2 at 11 dollars/1 comic
Vendor at 11 dollars/1 comic
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A Nissan Altima drove 600 miles on 20 gallons of gas. A Chevy Malibu drove 200 miles on 8 gallons of gas. Which vehicle gets the best mpg (miles per gallon) and what is it?
Chevy Mlibu at 28 miles/1 gallon
Nissan Altima at 25 miles/ i gallon
Chevy Malibu at 30 miles/ 1 gallon
Nissan Altima at 30 miles/1 gallon
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Intro to Statistics

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Exploring Ratios and Unit Rates in Daily Life

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
customary units

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Customary Units of Measurement

Quiz
•
3rd - 6th Grade
10 questions
SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade