Comparing Unit Rate/Price

Comparing Unit Rate/Price

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

customary units

customary units

6th Grade

10 Qs

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Ratios Rates Unit Rates Unit Price Ratio Tables

Ratios Rates Unit Rates Unit Price Ratio Tables

6th Grade - University

10 Qs

Comparing Unit Rate/Price

Comparing Unit Rate/Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Rod Seale

Used 130+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The book store was selling 5 books for $27.25. Online you could buy 6 books for $32.16. Which had the lower Unit Price?

book store

online

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At a comic book convention, vendor 1 was selling a set of 5 comics for $55.00. Vendor 2 was selling a set of 3 comics for $30.00. Which had the lower unit price & how much was it?

Vendor 2 at 10 dollars/1 comic

Vendor 1 at 10 dollars/1 comic

Vendor 2 at 11 dollars/1 comic

Vendor at 11 dollars/1 comic

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

AT&T charges $76.00 for 500 minutes or Sprint charges $54.00 for 450 minutes. Which is a better deal
Sprint
AT&T

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A Nissan Altima drove 600 miles on 20 gallons of gas. A Chevy Malibu drove 200 miles on 8 gallons of gas. Which vehicle gets the best mpg (miles per gallon) and what is it?

Chevy Mlibu at 28 miles/1 gallon

Nissan Altima at 25 miles/ i gallon

Chevy Malibu at 30 miles/ 1 gallon

Nissan Altima at 30 miles/1 gallon