Operations with Decimals

Operations with Decimals

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding & Subtracting Decimal Numbers

Adding & Subtracting Decimal Numbers

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiply Decimals by Whole Numbers

Multiply Decimals by Whole Numbers

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimales 😈😈😈😈

Multiplying Decimales 😈😈😈😈

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

6th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Decimals (ACC)

Multiplying and Dividing Decimals (ACC)

6th Grade

10 Qs

Place Value & Decimals Review

Place Value & Decimals Review

5th - 6th Grade

10 Qs

Converting Fractions, Decimals, and Percents

Converting Fractions, Decimals, and Percents

6th Grade

10 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

Assessment

Quiz

Created by

Ricquel Luttery

Mathematics

6th Grade

12 plays

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 7.EE.B.3, 6.NS.B.3

+3

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

42 - 6.5
2.3
23
35.5
36.5

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

45.4 divided by 5
9.8
9.09
9.09
9.08

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour.  This week she worked 7.5 hours.  How much did she earn this week?
$67.125
$67.12
$67.13
$68.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

2 - 0.43 =
0.45
1.57
0.41
2.43

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

55.78 + 4.6 =
60.28
55.32
56.44
60.38

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2