Math Ready 1.4-1.5 Review

Math Ready 1.4-1.5 Review

6th - 12th Grade

34 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Câu hỏi ôn tập môn Vật lí 7( Âm học)

Câu hỏi ôn tập môn Vật lí 7( Âm học)

7th Grade

30 Qs

Sound Review

Sound Review

9th - 10th Grade

37 Qs

Let's Celebrate! (PTV)

Let's Celebrate! (PTV)

8th Grade

29 Qs

Midterm Review

Midterm Review

6th - 8th Grade

30 Qs

Antička Grčka

Antička Grčka

9th Grade - University

30 Qs

Cycle testing - SCIENCE

Cycle testing - SCIENCE

9th Grade

35 Qs

Modal Verbs - PART 1

Modal Verbs - PART 1

11th - 12th Grade

30 Qs

Entry 1 - End of Unit 1 Quiz - Getting Started

Entry 1 - End of Unit 1 Quiz - Getting Started

10th - 12th Grade

29 Qs

Math Ready 1.4-1.5 Review

Math Ready 1.4-1.5 Review

Assessment

Quiz

6th - 12th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 5.NBT.A.4, 6.RP.A.1

+5

Standards-aligned

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

34 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

$0.57

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

$0.67

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?

35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 concert tickets.  What is the rate for 7 concert tickets?

$210
$264
$217
$224

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My father paid $25.50 for 5 movie tickets.  What is the rate for 9 movie tickets?

$45.90
$47.70
$46.80
$50.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?