
Math Ready 1.4-1.5 Review
Quiz
•
6th - 12th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
34 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
$0.57
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
$0.67
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My father paid $25.50 for 5 movie tickets. What is the rate for 9 movie tickets?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
30 questions
NATIONAL Sociology Test
Quiz
•
10th - 12th Grade
30 questions
Let's test your knowledge
Quiz
•
6th Grade
34 questions
Work and MA
Quiz
•
8th - 9th Grade
30 questions
TLE 9 SUMTEST DESSERTS
Quiz
•
9th Grade
30 questions
Công thức: Sóng ánh sáng
Quiz
•
12th Grade
30 questions
Văn 10
Quiz
•
10th Grade
30 questions
Will and be going to
Quiz
•
8th - 10th Grade
29 questions
GRADE 7 - TEST 9
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
23 questions
Academic Vocabulary Pre-assessmsent
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
