Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.NF.3 Quizizz

5.NF.3 Quizizz

5th Grade

11 Qs

Multiply/Divide Fraction Word Problems

Multiply/Divide Fraction Word Problems

5th - 7th Grade

11 Qs

5th grade Multiplication Review

5th grade Multiplication Review

5th Grade

10 Qs

One and Two Step Problems Multiplication and Division

One and Two Step Problems Multiplication and Division

4th Grade - University

10 Qs

Multiply & Divide Fractions Real World Problems

Multiply & Divide Fractions Real World Problems

5th Grade

11 Qs

Adding, Subtracting, and Multiplying Decimals

Adding, Subtracting, and Multiplying Decimals

5th Grade

14 Qs

Multiplication/Division Word Problem Practice

Multiplication/Division Word Problem Practice

4th - 5th Grade

12 Qs

Whole Number Division

Whole Number Division

5th - 6th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 7.NS.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Janeane Young

Used 768+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At the greenhouse, they have a watering can on sale for $13.79. The watering can is normally priced at $15. How much would someone save if they buy it on sale?

$1.21

$28.79

$13.64

$13.94

Tags

CCSS.7.NS.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Five grandchildren wanted to buy a new plant for their grandmother. If the plant costs $26.50 and they split the cost equally, how much will each grandchild need to pay?

$132.50

$31.50

$21.50

$5.30

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mike and his 5 friends are sharing 4 large pizzas. If each pizza is cut into 12 slices, how many pieces will each friend receive?

20

2

8

4

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If the 4 pizzas are $6 each, how much will each person pay if Mike and his 5 friends split the cost?

$24.00

$4.00

$3.00

$2.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Diane goes to the store and buys 2 large bags of pretzels that are $2.85 each, a drink that is $1.86, and a pack of gum that is 60 cents. If she pays with a $10 bill, how much change should she receive?

$8.16

$67.56

$1.84

$57.56

Tags

CCSS.7.NS.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Frank worked 7 hours on Friday and 8 hours on Saturday. If he makes $9.23 each hour, how much did he make Friday and Saturday combined?

$64.61

$73.84

$24.23

$138.45

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Gene was comparing two different brands of donuts. Brand A had 18 donuts for $5.22 and Brand B had 24 donuts for $6. Which Brand is the better deal?

Brand A

Brand B

They are the same price.

I have no idea.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?