Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Calculating Speed, Distance, and Time

Calculating Speed, Distance, and Time

6th - 8th Grade

18 Qs

Distance/Speed/Time

Distance/Speed/Time

7th - 10th Grade

15 Qs

7.RP.A.1--7th Grade TN

7.RP.A.1--7th Grade TN

7th Grade

10 Qs

Speed, Distance, Time

Speed, Distance, Time

6th Grade

12 Qs

Finding the Average Speed

Finding the Average Speed

6th Grade

10 Qs

Interpret the meaning of Slope from a Graph

Interpret the meaning of Slope from a Graph

8th - 10th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Tia Hutchinson

Used 50+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate for 18 songs for 30 minutes?

1/4

1/2

3/5

1/5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A six-pack of soda is on sale for $2.46. Find the cost of one can.

$0.50

$0.45

$0.38

$0.41

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Seth's family plans to drive 220 miles to drive to their favorite vacation spot. They would like to complete the drive in 4 hours. Find the average speed in miles per hour to make the trip in the desired time.

55 miles per hour

60 miles per hour

65 miles per hour

70 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jason buys 2 bats for $300. What is the unit rate per bat?

$100

$125

$140

$150

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The relationship is not directly proportional.

$60

$80

$120

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 5 pizzas cost $60, how much will 9 pizzas cost?

$98

$108

$110

$112

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chandler walks 1/16 km every 10 minutes. How many kilometers can he walk in 1 hour?

2/5 km

3/8 km

5/7 km

2/3 km

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?