Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned

Tia Hutchinson
Used 50+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate for 18 songs for 30 minutes?
1/4
1/2
3/5
1/5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A six-pack of soda is on sale for $2.46. Find the cost of one can.
$0.50
$0.45
$0.38
$0.41
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Seth's family plans to drive 220 miles to drive to their favorite vacation spot. They would like to complete the drive in 4 hours. Find the average speed in miles per hour to make the trip in the desired time.
55 miles per hour
60 miles per hour
65 miles per hour
70 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jason buys 2 bats for $300. What is the unit rate per bat?
$100
$125
$140
$150
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The relationship is not directly proportional.
$60
$80
$120
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 5 pizzas cost $60, how much will 9 pizzas cost?
$98
$108
$110
$112
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chandler walks 1/16 km every 10 minutes. How many kilometers can he walk in 1 hour?
2/5 km
3/8 km
5/7 km
2/3 km
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
7th Grade Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Distance, Rate, and Time

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Interpret the meaning of Slope from a Graph

Quiz
•
8th - 10th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Interpreting Slope & Y-Intercept

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade