What is the unit rate for 18 songs for 30 minutes?
Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium

Tia Hutchinson
Used 50+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
1/4
1/2
3/5
1/5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A six-pack of soda is on sale for $2.46. Find the cost of one can.
$0.50
$0.45
$0.38
$0.41
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Seth's family plans to drive 220 miles to drive to their favorite vacation spot. They would like to complete the drive in 4 hours. Find the average speed in miles per hour to make the trip in the desired time.
55 miles per hour
60 miles per hour
65 miles per hour
70 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jason buys 2 bats for $300. What is the unit rate per bat?
$100
$125
$140
$150
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The relationship is not directly proportional.
$60
$80
$120
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If 5 pizzas cost $60, how much will 9 pizzas cost?
$98
$108
$110
$112
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chandler walks 1/16 km every 10 minutes. How many kilometers can he walk in 1 hour?
2/5 km
3/8 km
5/7 km
2/3 km
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Speed, distance and time

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving Speed Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
CALCULATING SPEED, DISTANCE, AND TIME

Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade