proportional reasoning

proportional reasoning

Assessment

Quiz

Created by

Matthew Hyland

Mathematics

6th - 8th Grade

3 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 7.NS.A.2

+12

Student preview

quiz-placeholder

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Solve the proportion below:
3
24
21
12

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Solve the proportion below:
42
6
2
28

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The distance that an automobile travels varies directly as the time it travels. If the car travels 280 miles in 7 hours, how far will it travel in 12 hours?
480
1960
84
25

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Mr. Smith gives 6 homework assignments every 2 weeks, how many homework assignments would he give in a 9 weeks? 
54
6
18
27

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A bus traveled 150 miles in 3 hours. At what average rate did the bus travel?
150 miles per hour
75 miles per hour
50 miles per hour
450 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Simplify the complex fraction shown.
9/40
40/9
10/36
5/18

Tags

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At a grocery store, three-dozen cookies cost $9.00. What would be the cost of one cookie?
$0.25
$1.25
$0.50
$0.33

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

10.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?