Problem Solving

Problem Solving

6th - 8th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

9/9 Quiz Algebraic Expressions 2

9/9 Quiz Algebraic Expressions 2

6th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

18 Qs

Writing Algebraic Equations

Writing Algebraic Equations

8th - 10th Grade

15 Qs

Problem Solving

Problem Solving

6th - 8th Grade

16 Qs

Time Conversions Review

Time Conversions Review

KG - University

11 Qs

Converting Units of Time

Converting Units of Time

8th Grade

11 Qs

Converting Units of Time

Converting Units of Time

5th - 6th Grade

15 Qs

Part 2 Unit 9 Area Review

Part 2 Unit 9 Area Review

6th Grade

12 Qs

Problem Solving

Problem Solving

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Used 143+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A large box contains 18 small boxes and each small box contains 25 chocolate bars. How many chocolate bars are in the large box?

400

470

450

500

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

It takes John 25 minutes to walk to the car park and 45 to drive to work. At what time should he get out of the house in order to get to work at 9:00 a.m.?

7:50 a.m.

8:00 a.m.

8:15 a.m.

7:30 a.m.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Kim can walk 4 kilometers in one hour. How long does it take Kim to walk 18 kilometers?

4 hours 10 minutes

3 hours 50 minutes

4 hours 30 minutes

4 hours 4 minutes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A factory produced 2300 TV sets in its first year of production. 4500 sets were produced in its second year and 500 more sets were produced in its third year than in its second year. How many TV sets were produced in three years?

12,600 TV sets

11,300 TV sets

11,800 TV sets

11,900 TV sets

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Linda bought 3 notebooks at $1.20 each; a box of pencils at $1.50 and a box of pens at $1.70. How much did Linda spend?

$7.20

$6.80

$8.40

$9.60

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Tom and Bob have a total of 49 toys. If Bob has 5 more toys than Tom, how many toys does each one have?

Tom: 22, Bob: 27

Tom: 21, Bob: 28

Tom: 23, Bob: 26

Tom: 20, Bob: 29

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

John can eat a quarter of a pizza in one minute. How long does it take John to eat one pizza and a half?

7 minutes

5 minutes

5 minutes 30 seconds

6 minutes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?