Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

6th - 7th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

17 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
4.MD.A.2, 4.NF.B.4, 4.OA.A.2

Standards-aligned

Created by

Carly Blosser

Used 100+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?

$15.52

$0.97

$1.03

$1.94

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.

5 / 75

75 / 5

75 pull-ups / 5 minutes

75 pull-ups / 1 minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour (inch per hour). How much snow fell in a period of 6 hours?

4.5 inches

6 inches

3/4 inch

1/8 inch

Tags

CCSS.4.MD.A.2

CCSS.4.NF.B.4

CCSS.4.OA.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?

2000 gallons per second

0.8 gallons per second

25 gallons per second

1.25 gallons per second

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Protein bars come in a 4-pack box or a 12- pack box. The 4-pack costs $7.68 and the 12- pack costs $22.32. Which box is the better value?

4-pack

12-pack

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, then what was the speedboat’s speed?

2 miles per minute

35 miles per minute

0.5 miles per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the hourly wage of the employee above?

$102 per hour

$0.11 per hour

$8.50 per hour

$7.25 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?