Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

Unit rate

Unit rate

Rates

Rates

untitled

untitled

4.4: Unit Rate and Comparing Prices

4.4: Unit Rate and Comparing Prices

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 4.NF.B.4B

+4

Standards-aligned

Created by

Carly Blosser

Used 106+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?

$15.52

$0.97

$1.03

$1.94

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.

5 / 75

75 / 5

75 pull-ups / 5 minutes

75 pull-ups / 1 minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour (inch per hour). How much snow fell in a period of 6 hours?

4.5 inches

6 inches

3/4 inch

1/8 inch

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?

2000 gallons per second

0.8 gallons per second

25 gallons per second

1.25 gallons per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Protein bars come in a 4-pack box or a 12- pack box. The 4-pack costs $7.68 and the 12- pack costs $22.32. Which box is the better value?

4-pack

12-pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, then what was the speedboat’s speed?

2 miles per minute

35 miles per minute

0.5 miles per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the hourly wage of the employee above?

$102 per hour

$0.11 per hour

$8.50 per hour

$7.25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?