Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Carly Blosser
Used 100+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?
$15.52
$0.97
$1.03
$1.94
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.
5 / 75
75 / 5
75 pull-ups / 5 minutes
75 pull-ups / 1 minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour (inch per hour). How much snow fell in a period of 6 hours?
4.5 inches
6 inches
3/4 inch
1/8 inch
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?
2000 gallons per second
0.8 gallons per second
25 gallons per second
1.25 gallons per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Protein bars come in a 4-pack box or a 12- pack box. The 4-pack costs $7.68 and the 12- pack costs $22.32. Which box is the better value?
4-pack
12-pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, then what was the speedboat’s speed?
2 miles per minute
35 miles per minute
0.5 miles per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the hourly wage of the employee above?
$102 per hour
$0.11 per hour
$8.50 per hour
$7.25 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade