Unit 2 Ratios and Proportional Reasoning

Unit 2 Ratios and Proportional Reasoning

6th Grade

50 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

JMS - 2nd 9 Weeks Exam

JMS - 2nd 9 Weeks Exam

6th Grade

50 Qs

7th Grade Review

7th Grade Review

6th - 8th Grade

46 Qs

Grade 6 math review

Grade 6 math review

6th Grade

55 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th Grade

50 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

49 Qs

BHS Ratios, Rates, and Graphs

BHS Ratios, Rates, and Graphs

6th Grade

52 Qs

End of Benchmark Review

End of Benchmark Review

6th Grade

50 Qs

Percentages and Unit Rates Review

Percentages and Unit Rates Review

6th Grade

52 Qs

Unit 2 Ratios and Proportional Reasoning

Unit 2 Ratios and Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 7.RP.A.3

+9

Standards-aligned

Used 9+ times

FREE Resource

50 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Shelley earns money walking dogs. How much does she earn for each dog she walks?

7

1

2

14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Mrs. Ross needs to buy dish soap. Which brand had the lowest unit price?

Lots of Suds

Bright Wash

Spotless Soap

Lemon Bright

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A cheetah can run at a speed of up to 75 miles per hour. How many feet per minute is this?

5800 feet per minute

4200 feet per minute

7200 feet per minute

6600 feet per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the cost for tickets to a festival. What is the value of x?

200

240

320

220

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If it takes 3 gallons of gas to drive 84 miles, how many miles would use 8 gallons of gas?

252

176

168

224

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Barry can type 294 words in 7 minutes, how many words can he type in 25 minutes?

2058 words

1050 words

1750 words

1275 words

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers. 
$0.63 per pound
1.59 pounds
$1.59 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?