Multiply / Divide Decimals Review

Multiply / Divide Decimals Review

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

KYK MATHS TST 33 JRS

KYK MATHS TST 33 JRS

6th - 9th Grade

10 Qs

MONOMIOS SUMA  Y RESTA

MONOMIOS SUMA Y RESTA

6th - 9th Grade

9 Qs

Chapter 4 Final Review

Chapter 4 Final Review

6th - 12th Grade

10 Qs

EVALUACION 2° PERIODO SEXTO

EVALUACION 2° PERIODO SEXTO

6th Grade

10 Qs

CÁLCULO MENTAL 2

CÁLCULO MENTAL 2

5th - 6th Grade

10 Qs

Area Word Problems

Area Word Problems

6th Grade

10 Qs

NOMBRE DE NÚMEROS

NOMBRE DE NÚMEROS

6th Grade

10 Qs

GEOMETRÍA ANALÍTICA

GEOMETRÍA ANALÍTICA

1st - 10th Grade

10 Qs

Multiply / Divide Decimals Review

Multiply / Divide Decimals Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.3B, 5.NBT.B.7

Standards-aligned

Created by

Andrea Chandler

Used 16+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

0.8 x 7

0.56

5.6

56

0.056

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2.3 x 5.4

2.07

11.2

12.42

124.2

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jessica has 4 liters of juice. She will drink 0.25 liters each day. How many days will the juice last?

16 days

1 day

4 days

1.6 days

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Nate buys 9.6 feet of fabric. He wants to cut it into pieces that are each 0.3 feet long. How many pieces can he cut?

3 pieces

2.88 pieces

32 pieces

10 pieces

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

0.72  ÷\div  0.3

0.216

2.4

0.24

2.04

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store sells soup in packages of 3 cans for $4.50 or 1 can for $1.75. How much would 10 cans cost?

$15.25

$17.50

$12.50

$100

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store sells soup in packages of 3 cans for $4.50 or 1 can for $1.75. How many cans can you buy with $10?

4 cans

6.3 cans

5 cans

6 cans

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

At Tony's market, you can buy 3.5 pounds of apples for $8.05. Katy went to buy 4 pounds of apples. How much did she spend?

$8.00

$9.20

$16.10

$10.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3